Svátky

Co je dobré vědět

Stříbro

Stříbro je nejbělejší kov vysokého lesku, jako chemický prvek má značku Ag (lat. Argentum). Vyskytuje se vzácně jako ryzí kov nebo ve sloučeninách(argentit Ag2S, pyrargyrit Ag3SbS3, proustit Ag3AsS3, kerargyrit AgCl).V kujnosti a tažnosti se řadí hned za zlato, je tudíž dobře zpracovatelné – má dobrou kujnost a dobře se odlévá (dobrá zatékavost). Je tvrdší než zlato (tvrdost 3) a je nejlepším vodičem tepla a elektřiny.
 Charakteristické znaky tohoto drahého kovu vedly často k jeho použití při výrobě šperků ve starověkých kulturách. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina stříbra s mědí. Obsah stříbra v daném šperku udává ryzost. Například označení 925/1000 označuje,  že slitina stříbra obsahuje 92,5% ryzího stříbra. Některé stříbrné šperky jsou pro zvýšení lesku a odolnosti potahovány tenkou vrstvou kovového rhodia.
  U starověkých kultur v magických aplikacích bylo stříbro odpradávna pokládáno za velmi účinný prostředek proti působení temných sil, se svým ústředním vlivem náleží do centra základního, ale v rovině duševní a spirituální, stejně jako ostatní drahé kovy, ovlivňuje centrum čela a temene. Zabraňuje rychlému stárnutí, aktivuje naše celkové síly k upevnění našeho života, utišuje horečky, oslabuje záchvaty epilepsie. V centru čela a temene podporuje meditaci, prohlubuje fantazii a cílevědomost. Tiší rozčilení a návazné stavy lítosti. V centru základním působí zdravotně, upevňuje a posiluje slabost močového měchýře a tlumí občasné ranní stavy těhotenské nevolnosti.     
  Tzv. stříbření vody, metoda používaná již od starověku založená na chemické reakci stříbra s okysličenou vodou, které je v tomto případě ve vodě nepatrně rozpustné. Recept je starý, avšak na základě novodobého zkoumání byla potvrzena jeho účinnost. Koloidní roztoky stříbra a roztoky stříbrných solí mají baktericidní účinky, koloidní stříbro ničí houby a plísně, zabíjí parazity, pomáhá regeneraci buněk, přitom je prakticky minimálně toxické pro vyšší organizmy. Baktericidních vlastností stříbra se využívá i při jednorázové dezinfekci menších zdrojů pitné vody i ve velkém zředění - dezinfekce studní. Je jednoznačně prokázáno, že obecně působí především baktericidně a desinfekčně.
  Stříbro, jako většina ostatních těžkých kovových prvků je v lidském orgasnizmu přítomno pouze ve stopových množstvích. Obecně převládá názor, že pro správné fungování organizmu je nutný jistý přísun stříbra v potravě. Stříbro v malých dávkách posiluje imunitní systém a zlepšuje odolnost organizmu proti onemocnění především bakteriálními chorobami, působí proti stafylokokům i streptokokům. Působí pozitivně při léčbě některých kožních chorob jako jsou různé ekzémy, vyrážky a opary.

Chirurgická ocel 316L

Naše šperky jsou zhotoveny z oceli vysoké jakosti s označením 316L, která je nejvhodnější pro výrobu šperků i body piercingu. Je to slitina na bázi železa, uhlíku a dalších legujících prvků. Zkvalitnění vyrobené oceli se dosahuje legováním, tedy přídavky definovaných množství jiných kovů za vzniku slitiny. Užívá se v chemickém a potravinářském průmyslu, ve zdravotnictví, atd. a v posledních letech také mimo jiné ve šperkařství. Nerezavějící ocel je druh oceli,  jejíž hlavní požadovanou vlastností je odolnost vůči korozi. Materiál je velmi tvrdý, odolný vůči oděru, oxidaci, který nevyvolává žádné alergické reakce jak při styku s pokožkou nebo propíchnutou tkání. Jedná se tedy o hypoalergenní kov,  šperky z chirurgické oceli získávají stále větší oblibu  pro svoji temně kovovou barvu, trvalý vzhled, velmi snadnou údržbu i dlouhou životnost.
  Označení 316L je normativní označení, připouští minimální množství příměsí niklu a to pouze ve stopovém množství bez možnosti uvolňování. Námi nabízené šperky jsou povrchově opracovány s využitím unikátní technologie elektromagnetického leštění (PVD). Technologie PVD (physical vapor deposition) je fyzikální nanášení povlaků, probíhá zpravidla při teplotách do 500°C. Výhodou je, že povlakování technologií PVD probíhá až po finálním zušlechtění šperku.  Zaručuje vysokou tvrdost, odolnost proti odření, barevnou stálost bez duhovění, odolnost proti korozi, UV stálost a důmyslným způsobem odstraňuje nepatrné  nerovnosti z povrchu šperku s cílem jeho mikrovyhlazení na velmi hladký povrch s vinikajícim leskem. Šperky z chirurgické oceli mohou být kombinovány s dalšími materiály jako je např. zlato, stříbro, kaučuk, dřevo, keramika nebo ozdobené emailem.

Hodinky

Hodinky označené "WATER RESISTANT" nebo "WATER RESISTANT 30 m" jsou odolné proti tlaku do 3 ATM (barů). To znamená, že jsou chráněny jen při náhodném styku s vodou, např. při postříkání nebo zmoknutí. Takové hodinky nejsou vhodné pro plavání ani pro potápění.

Karbon

Karbon je slitina kovů, která se používá v mnoha průmyslových odvětvích nevyjímaje šperkařství. Jedná se o velmi lehký a pevný materiál černé barvy.

Cubic Zirconia - kubická zirkonie

Cubic Zirconia - kubická zirkonie -dále jen CZ - je moderní syntetickou náhradou drahých
kamenů (nezaměňujte prosím s přírodním Zirkonem, který má mnohem menší lesk i tvrdost).
Kubická zirkonie je ideální materiál pro výrobu šperku díky své tvrdosti(8,5) blížící se tvrdosti
rubínu nebo safíru a optickým vlastnostem blízkým diamantu což kamenům propůjčuje
největší možnou brilanci a oheň.

CZ zirkony se dnes běžně vyrábějí v libovolných barvách a tvarech.za zlomek ceny pravých

kamenů.  V našich špercích jsou použity pouze značkové a ověřené CZ zirkony velkých

světových výrobců u nichž se provádí chemická analýza kvality, propustnost světla, čirost

a tepelná i mechanická odolnost.Mezi nejznámější patří kameny Swarovski ,které jsou

vsazeny do drtivé většiny našich stříbrných,ocelových a do vybraných bižuterních šperků

a piercingu.

Bižuterie - bižuterní šperk

Slovem bižuterie označujeme ozdobné oděvní doplňky vyráběné z kovu, skla, kůže  a dalších materiálů (s výjimkou zlatnických předmětů vyráběných z drahých kamenů a drahých kovů). Stejným slovem pak označujeme i specializované prodejny s tímto sortimentem. Mezi bižuterní zboží patří náramky, korále, náušnice, brože, náhrdelníky, ozdobné jehlice, sponky do vlasů apod.

  Jednotlivé modely jsou vyráběny z kvalitních bižuterních slitin cínu, zinku, mědi atd. bez obsahu niklu a jsou na povrchu zušlechtěny černým zinkem pro povrchovou úpravu s černým lesklým odstínem, rutheniem za účelem vysoce kvalitní a trvalé povrchové úpravy s černým odstínem a odolností vůči mechanickému nebo chemickému poškození.
  Taktéž k výrobě šperků a k pokovování méně ušlechtilých kovů se často používá rhodium pro vysoce kvalitní a trvalou povrchovou úpravu s šedosrříbrným odstínem. Touto galvanizací jsou tak chráněny před korosivním černáním, zvyšuje se jejich lesk a tyto zušlechtěné povrchy nevyvolávají alergické reakce.
  Pozlacené šperky jsou vyráběny z tombaku, což je slitina mědi (84 - 90%) a zinku (10 - 16%), tedy mosazi s vyšším obsahem mědi, pokoveno 18 Kt zlatem technologií subage. Nová technologie zlacení SUBAGE odstraňuje problém odolnosti zlacené vrstvy vůči působení agresivních prvků obsažených v potu. Šperky zlacené touto novou technologií odolávají působení potu mnohonásobně déle, než tomu je při použití jiné technologie. Jsou zdobeny cubickými zirkony CZ, nebo skleněnými křišťály.

Tropické dřevo

Belalu – Albesia (Albizia falcata)

undefined      undefined

Veselé barvy džungle, dekorativní dřevo používané pro výrobu barevných dřevořezeb. Dřevo s názvem Belalu – Albesia (Albizia falcata), papoušci, ptáci, žirafy, velbloudi, kočky, květiny, boxy). Měkké dřevo bílé barvy, starší stromy mívají hnědé jádro. Rychle rostoucí strom Albesia může být sklízen již cca po čtyrech letech, kdy už mívají kmeny v průměru cca 20cm.

Sono/Sonokeling– Rosewood (Dalbergia latifolia)

undefined     undefined

Tropické tvrdé a těžké dřevo s krásnou barevnou variací od hnědé s fialovým nádechem a lehkými pruhy až do hluboké čokoládové, taktéž nazývané black rosewood. Kvalitní dřevo používané k výrobě nábytku, podlah, hudebních nástrojů (hmatníků kytar, klavírních kláves) a šperků. Díky velké hustotě je náročné na opracování. Stromy dosáhují  výšky 20 - 40 metrů o obvodu 1,5 až 2 m. Léky a aperitiv jsou připravovány  z taniny v kůře. Patří do rodu Dalbergia, kam se řadí jen asi dvanáct nejznámějších druhů „rosewood“, všechny jsou velmi bohaté na aromatické oleje a dřevo má velmi sladkou vůni.   

Pangal Buaya - Crocodile (Zanthoxylum rhetsa)

undefined  undefined

Krokodýlí /Saténové dřevo doslovný překlad by zněl krokodýlí zuby s odkazem na hrbolaté (zubovité) výčnělky, barva bývá obvykle bílá, některé části mají tmavší pruhy, jedná se o dřevo středně tvrdé, jehož středová část může mít nádech do fialové barvy. Starší stromy mívají dřevo tmavší. Dřevořezby z mladšího, světlejšího dřeva bývají přirovnávány k dřevěné slonovině, pro jeho barvu, hladký povrch a vysoký lesk. Strom dorůstá do výšky až 30 m, kmen v průměru 80 cm.

Waru Taluh - Brown/Grey Hibiscus (Hibiscus tiliaceus)

undefined  undefined

Waru Taluh - Brown/Grey Hibiscus (Hibiscus tiliaceus) - jde o dřevinu, u které bývá pozoruhodný rozdíl mezi jádrem stromu (barva šedá - tmavě hnědá až černá - tvrdá a nejtěžší část), zatímco obal je měkký bílé nebo šedé barvy. Dřevo lze opracovat na velmi hladký povrch, jedná se o dřevo středně měkké, ale zároveň středně těžké. Pro svoji odolnost vůči slané vodě bylo používáno pro výrobu kanoí, z kůry výroba lan atd. Pro ustoupení horečky se vaří z kůry nebo kořene čaj a mladé výhonky se přidávají jako zelenina do pokrmů. Strom dorůstá výšky cca od 4 -12 m, kmen 15cm. Roste na  písečných plážích, v korytech řek a v mangrovových bažinách, je dobře přizpůsoben pro růst v pobřežním prostředí.

Suar - Rain Tree/Tropical Oak (Samanea saman)

undefined   undefined

Dřevo Suar nebo též Swar je středně tvrdé, struktura pravidelná, barva tmavě oranžová až čokoládově hnědá, pro jeho strukturu a barvu může být zaměňováno za Mahagon. Ze samánového dřeva Suar - Samanea saman (Rain Tree)  v naší nabídce bývají povětšinou sošky delfínů a želv, různá řezbářská ztvárnění Budhy a to v mnoha velikostech, taktéž sošky v životní i nadživotní velikosti a to díky velkým rozměrům kmenu přesahující 100 cm. Strom je původem z Jižní Ameriky, ale dnes je již nejméně sto let rozšířen ve všech tropických oblastech Asie a Afriky. Jeho velká koruna dosahuje výšky 25 m o průměru 40 m deštníkovitého tvaru. Jedná se o rychle rostoucí strom. Plody se živí opice, ale krmí se jimi i domácí zvířectvo.

Jati - Teak (Tectona grandis)

undefined  undefined

Jedná se odřevo středně těžké a tvrdé , trvanlivé a odolné vůči hnilobě. Teak je velmi odolný proti trouchnivění a jeho přírodní pryskyřičné látky odpuzují termity, vodní i ostatní hmyz. Pro tyto a jiné přednosti našel využití v truhlářství - dveře, okenní rámy, řezbářství, vnitřní a venkovní nábytek, při stavbě palub jachet a plachetnic. Stromy rostoucí 30 - 40 m odolávají vlivům počasí - slunečnímu světlu, větru, dešti, sněhu a dokonce i mrazu. Jedno z mála dřev na světě, které obstojí v tvrdých pouštních podmínkách, je trvanlivé ve všech typech klimatických podmínek. Charakteristická barva se pohybuje od žlutavě šedé až olivové nebo středně hnědé. Dřevo si zachovává aromatickou vůni i s velkým stářím.

Mahoni - Mahogany (Swietenia mahagoni)

undefined   undefined

Mahagon je tropická středně těžká a tvrdá dřevina s krásným hlubokým načervenale hnědým zbarvením, znatelnými póry a barevnými pruhy. Strom dosahuje výšky 30 - 35 m, přes svoji tvrdost jde poměrně dobře opracovávat. Používá se  k výrobě nábytku, hudebních nástrojů, velmi oblíbený materiál pro výrobu bubnů, klavírů, stavbě loďí, nábytku, šperkovnic a mnohého dalšího. Výtažek z kůry se používá  k léčbě malárie, průjmu, horečky, úplavice a pro zastavení krvácení. Mahagon je možno leštit do vysokého lesku. Dřevo Suar po povrchové úpravě může vypadat podobně jako mahagon. Cenový rozdíl je však značný.

Cendana – Sandalwood (Santalum album)

undefined  undefined

Santalový strom dosáhne plné zralosti mezi 60 - 80 lety růstu, dřevo je velice tvrdé a husté  bez výrazné kresby se žlutohnědým zbarvením, s bohatým obsahem esenciálního oleje. Kvalitní santalové dřevo  je dnes vzácné a tudíž velmi drahé. Druh Santalum Album je středně velký jehličnatý strom, nejlépe se mu daří v sušších regio-nech, dosahuje výšky 12 - 15 m, roste v oblastech jihovýchodní Asie a Indie. Ostatní druhy Santalum se vyskytují v Austrálii a na ostrovech v Tichomoří. Nejznámější využití je pro výrobu kadidla, v aromaterapii, alternativním lékařství, při výrobě parfémů., atd. dále pak jako konstrukční materiál s fascinujícím řezbářským uměním pro výstavbu chrámů v Indii (sloupy, nosníky, zárubně, dřevěné rámy dveří atd.), kde si svou vůni  udržel i po staletích. Používá se také při ozdobných řezbářských pracích jako jsou např. truhly,  nábytek a upomínkové předměty.

 

 
Lapis Lazuli Turquoise
Lapis Lazuli  Turquoise
Stříbrný přívěs Ag 925
Lapis Lazuli Amber
Lapis Lazuli  Amber
Lapis Lazuli / Amber
Lapis Lazuli Amber
Lapis Lazuli  Amber
Lapis Lazuli / Amber

 

undefined

undefined

undefined